Jahon chempionatiga chiqdi, lekin o'ynamasligi mumkin - Eronni nima kutmoqda? Yangiliklar
Jahon chempionatiga chiqdi, lekin o'ynamasligi mumkin - Eronni nima kutmoqda?
25 mart kuni Eron terma jamoasi O'zbekiston bilan durang o'ynab (2:2), JCH-2026 yo'llanmasini qo'lga kiritdi. Mehdi Taremining dubli jamoaga kerakli natijaga erishishda yordam berdi.
Erondan tashqari, Yaponiya, Yangi Zelandiya, Argentina va uchta mezbon davlat – AQSH, Kanada va Meksika allaqachon turnirda ishtirok etish huquqiga ega.
Biroq Eronning JCH-2026dagi ishtiroki so'roq ostida qolmoqda. Mamlakat AQSHning "qora ro'yxati"ga kiritilgan, bu esa jamoaning pley-off o'yinlarining aksariyati o'tkaziladigan mamlakatda o'ynashiga to'sqinlik qilishi mumkin. FIFA vaziyatni hal qilish uchun Amerika hukumati bilan muzokaralar olib bormoqda.
Ushbu ro'yxatda joylashgan Venesuela ham xuddi shunday vaziyatga tushib qolishi mumkin. Jamoa o'z tarixida ilk bor Jahon chempionatiga chiqishni maqsad qilgan va hozirda Janubiy Amerika saralash bosqichida ettinchi o'rinni egallab turibdi, bu esa unga pley-off o'yinlari huquqini beradi.
Agar kirish taqiqi o'z kuchida qolsa, bu katta mojaroga olib kelishi mumkin. Eron yoki Venesuelaning musobaqadan chetlashtirilishi futbol tarixida misli ko'rilmagan hodisaga aylanib, xalqaro miqyosda keng muhokamalarga sabab bo'lardi.